ТАЙНИ СРЕДНОВЕКОВНИ ТУНЕЛИ ПОД СТАРА ЗАГОРА

 

Иван Танев Иванов

 

http://protobulgarians.com

Страница за прабългарите. Език, произход, история и религия в статии, книги и музика.

 

 

        През 1970 г (приблизително) тогавашният директор на Окръжния исторически музей -Стара Загора Димитър Николов публикува съобщение в местния вестник "Септември" за наличието на подземни средновековни тунели под Стара Загора. Статията е приведена по-долу в оригинален вид. От тогава досега са открити нови тунели, обаче сериозни цялостни проучвания на това забележително историческо откритие не са правени. А струва ли си?

         Подобни тунели са открити и в ранната българска столица Плиска. В периода 2002-2008 г. тези тунели са изследвани от проф. Рашо Рашев (покойник), и проф. Ст. Станилов, които откриват още един, неизвестен досега тунел под Плиска. Според археолозите, подземните тунели под Плиска са една непозната до ранното Средновековие система за комуникация. Тайните проходи в Плиска са дълги по около 300 метра и високи около 2, 20 м. Старозагорските тунели са малко по-ниски (1,80 - 2 метра) и по-тесни, но също са удобни за движение на хора.

        Такива тунели е имало под столицата на ранно-белохърватското княжество на север от Карпатите (ранните хървати са сарматско племе в северното Причерноморие, родствено на прабългарите). По-късно тайни тунели се правят и под Москва, но явно образецът е заимстван от другаде. 

        От къде идва моделът да се направят такива тунели в Плиска, че и в Боруй? Никой не казва. По всяка вероятност, не са римляните или византийците, защото иначе това веднага щеше да се обяви. В Плиска са ги правили прабългарите, но в Берое? Все пак, прабългарите са повече известни със строителството си на голям брой гранични окопи с обща дължина над хиляда километра - Голямата Новакова бразда, валът Еркесия, Никулицелския укрепен лагер и много други. Тези от Волжска България също ограждат своята държава с окопи. Странно занимание за номади и диваци и непонятна енергия и средства от народ, наброяващ 10 хиляди овчара и коняра. Щом са толкова малко, те едва ли биха могли да се наемат да правят тунели и под Стара Загора. Но защо не, нали граничният окоп Еркесия, едно грандиозно съоръжение за времето си, разположено на 50-тина км по на юг е правено от кан Омортаг не за нещо друго, а да защищава държавата (а и Берое!) от византийците? Ако те могат да направят 150 км окоп, защо да не направят и 1 км тунел под един предполагаемо комитатски град, след като са направили такива тунели и под столицата си? 

        Така или иначе, проблемът заслужава да се изследва. Може и римляните да са го направили, тогава би било много интересно, особено ако и някъде другаде са направили същото.